cesty odpadů

Papír

PULCHRA- CESTA PAPÍRU

HISTORIE:

Papír. Naprostá samozřejmost každého dne. Píšeme na něj, čteme z něj, balíme si do něj salámy a dárky. Tenhle papír vznikl v Číně nejspíš ve 2. století př. n. l. Do Evropy propašovali papír Arabové. Proto první papírny vznikaly tam, kde měli Arabové tehdy vliv. To bylo především Španělsko. Ačkoli byl tehdejší papír méně kvalitní než pergamen, uchytil se díky tomu, že byla jeho výroba levnější. Papír je jedním z velmi mála médií, které zatím stále odolává tzv. digitalizaci. Otázkou je, za jakou cenu.

       Jak třídit papír

  • Není třeba odstraňovat kovové spony - odstraňují se pomocí magnetů během zpracování.

  • Z obálek netřeba vydolovávat plastová okénka.

  • Krabice rozložte nebo sešlápněte, aby v kontejneru zabíraly co nejméně místa. Pokud z nich odstraníte izolepy, části hodně zanesené lepidly, nic tím nezkazíte.

  • POZOR dokumenty jako bankovní výpisy či jiné, které obsahují vaše osobní data, vždy roztrhejte, aby nemohlo dojít k jejich zneužití!

​​

K recyklaci se v konečné fázi dostane jen papír zpracovatelný. Zbytek je energeticky využit (pálen).

Nepalte papír zbytečně v kamnech, máte-li možnost ho vytřídit do modrých kontejnerů. Máte-li však rádi chemické pokusy (a zejména jejich následky), pak vězte, že například pálením barevných magazínů, letáků a obalů uvolníte do ovzduší nebezpečné (někdy i karcinogenní) chemikálie z barev a chemických přísad používaných při výrobě tohoto druhu papíru. Jejich následným vdechováním se pak sami odměníte.

Podíl sebraného papíru v ČR je něco málo pod 80 %

https://www.trideniodpadu.cz/papir

Co se s ním děje dál:

Tyto informace byly poskytnuty ze zdrojů hlavního města Prahy.

​Časopisy, krabice, knihy, papírové obaly nebo cokoli z lepenky, to vše můžeme vyhodit do modrých kontejnerů, které jsou určeny na tříděný papír. Zamýšleli jste se někdy nad tím, co se dále děje s papírem, který jste v lepším případě tříděný nebo netříděný vyhodili?

Papír s kancelářskými sponkami, obálky s fólií, to vše lze vhazovat do speciálních modrých kontejnerů na tříděný odpad. Zpracovatelé papír od těchto zbytečných předmětů buď očistí, nebo se během zpracování samy oddělí. Ovšem vyskytnou se i zapeklitosti jako třeba bublinkové obálky - ty vhazujeme pouze bez plastového vnitřku. Do kontejneru také nepatří mastný nebo znečištěný papír a dětské pleny.

Takto předtříděný odpad z modrých kontejnerů putuje dále do třídíren, kde je ještě důkladněji protříděn.

"V třídicím centru se primárně třídí papír, který prvotně předtřídí domácnosti. Sběrné vozy svážejí veškerý tento papír na hromadu. Denně tam najede přibližně třicet aut a sveze asi 80 tun prvotně předtříděného papíru z kontejnerů. Nejprve najedou na váhu, kde se každé auto, které naloží odpad papíru ve městě, zváží. Poté jede do třídírny papíru, kde se vysype a jede zpět na váhu, aby se po zvážení odečetla váha samotného papíru," popisuje proces vedoucí provozovny Michal Šimlinger z Pražských služeb.

Z velké hromady vysypaného papíru nabírá bagr malé hromádky a nahrnuje je na pás, který je přepravuje do třídicí kabiny. Zde ho zaměstnanci nebo brigádníci Pražských služeb ručně dotřiďují na různé další komodity. Pracují v třísměnném provozu, občas i v sobotu a neděli ráno, aby se vše stihlo podle plánu.

"Předtříděný papír z třídicí kabiny putuje dalšími dopravníky do lisu, kde se dál lisuje do balíků, které váží kolem 400 až 600 kilo podle druhu papíru. Takto zalisované a zvážené balíky jsou vyskládány na dvoře, kde je skladujeme, a odtud je odváží dál ke zpracování do různých papíren a k zpracovatelům papíru. Každý den odtud odjíždí kolem čtyř, pěti kamiónů. Na jeden kamión se vejde 24 tun, tedy 45 až 60 balíků podle váhy papíru," dodává Šimlinger.

Papír se dá recyklovat šestkrát až osmkrát. Cenný je pro další recyklaci nápojový karton, protože má dlouhé papírové vlákno. Naopak obaly od vajíček znovu recyklovat nejdou. Sběrový papír z kontejnerů se ve většině případů používá na výrobu lepenky nebo novin. V papírnách se sběrový papír rozvlákňuje a nasype do velké nádrže s vodou. Ta funguje jako velký mixér a starý papír se rozpadne na jednotlivá vlákna.

Takto vzniklou směs speciální stroje zbavují právě od kancelářských sponek nebo fólií z obálek. Vyčištěná směs je pak základní surovinou pro výrobu papíru, která se skladuje ve velkých zásobnících za stálého promíchávání.

Zajímavosti:

  • Až 35% pokácených stromů zpracuje papírenský průmysl. Odhadem se jedná o 4 miliardy stromů ročně.

  • Výroba (i spotřeba) novinového a kancelářského papíru klesá. Stoupá výroba papíru obalového.

  • Recyklace papíru je zásadní proces, bez kterého by papír byl zaprvé mnohem dražší a zadruhé by měl na svědomí velké množství stromů, spíše celých lesů. Na výrobu 500 listů "dřevěného" papíru je totiž potřeba 7,5 kg dřeva.

  • Naopak každá tuna recyklovaného papíru ušetří okolo 14 stromů, tím i 0,5-0,9 tun CO2 oproti výrobě nového papíru. Na výrobu papíru je kromě dřeva potřeba také velké množství elektrické energie, vody a chemikálií.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky